top of page

Jak na efektivní nabírání svalové hmoty

Aktualizováno: 23. 10. 2022Při tréninku zaměřeného na svalovou hypertrofii je důležité cvičit na hraně svalového selhání. Doporučuji si udržet 1-3 opakování v rezervě v každé cvičební sérii stanovené tréninkovým plánem. Důvodem je dostatečná stimulace pro svalový růst.


Jak poznám, že se blíží ono ‚‚svalové selhání’’? Jednoduše, rychlost činky/osy se značně zpomalí a to až o 50%.


Výzkum (Barbosa-Netto S et al., 2021) zkoumal 160 mužů, kteří pravidelně cvičí s cílem získat více svalové hmoty. Úkolem bylo dosáhnout 10ti opakování v sérii s nulovou rezervou. Výsledek výzkumu zjistil nedostatečné zatížení fitnessáků, kteří měli v průměru 6 opakování v rezervě. Důsledkem nedostatečného zatížení dochází k tréninkové stagnaci a k nesplnění tréninkových cílů.


Existuje i opačný extrém, kde cvičíme do selhání a máme 0 opakování v rezervě, tuto strategii nedoporučuji zařazovat na pravidelné bázi pro vysoké nároky na centrální nervový systém a jeho následné vyčerpání, což může mít negativní dopad na zdraví a celkovou výkonnost.


Souhrn, cvičte tvrdě, ale chytře. Zvolte si vhodnou tréninkovou strategii, cvičte podle tréninkového plánu s jasně daným cílem a nezapomínejte na dostatečný odpočinek a aktivní regeneraci.
Comments


bottom of page